Meble dębowe - Nasze porady

Drewno dębowe jest surowcem naturalnym. Każda deska jest inna, tak jak różne są linie papilarne każdego człowieka. Dlatego też nie można uniknąć odchyleń, w zabarwieniu oraz fakturze powierzchni drewnianych, zarówno w obrębie pojedynczego mebla, jak i pomiędzy elementami kompletu mebli. Naturalne drewno zawiera swoją niepowtarzalną strukturę nazywaną też "rysunkiem drewna" co nadaje mu wyjątkowy charakter. Cechy te nie mają negatywnego wpływu na trwałość użytkową mebli, a wręcz przeciwnie, potwierdzają ich naturalne pochodzenie. Nasza firma w meblach tapicerowanych stosuje skóry naturalne co powoduje, że nasza tapicerka jest miękka i delikatna.

ZASADY KONSERWACJI MEBLI

DREWNO: Nie powinno stawiać się mebli dębowych w pomieszczeniach o zbyt wysokiej wilgotności powietrza, a także w pobliżu grzejników i innych bezpośrednich źródeł ciepła. Należy też uważać, aby nie narażać powierzchni lakierowanych na uszkodzenia mechaniczne, gdyż powstałe w ich wyniku zarysowania i zagłębienia powodują brak ochrony drewna przed działaniem czynników zewnętrznych (wilgoci, promieni słonecznych). Ważne jest też, aby meble ustawione były na poziomym podłożu co uniemożliwi ich odkształcanie się. Drewno należy regularnie odkurzać czystą i miękką szmatką. Może być ona sucha lub delikatnie zwilżona wodą a po wyschnięciu należy wetrzeć w meble powłokę ochronną. Żywotność mebli drewnianych przedłużają środki do konserwacji i pielęgnacji drewna naturalnego, najlepiej na bazie wosków pszczelich, które mogą być bezbarwne lub w kolorze mebla. Meble posiadają lakierniczą warstwę ochronną, którą bardzo łatwo jest uszkodzić, dlatego też nie wolno używać preparatów w aerozolu jak i kremów, past do obuwia, środków chemicznych zawierających w składzie naftę lub alkohol, rozpuszczalników oraz innych środków chemicznych zalecanych do mebli wykonanych z oklein drewnianych lub drewnopodobnych.

SKÓRA: Skóra obiciowa, produkt końcowy otrzymany z garbarni nie wymaga stosowania dodatkowych środków konserwujących. Należy ją regularnie odkurzać suchą, miękką szmatką (szmatka musi być czysta, nie powinna wcześniej służyć do czyszczenia przy użyciu chemicznych środków myjących typu ACE, szamponów itp.)... Najlepiej używać preparatów przeznaczonych wyłącznie do konserwacji skór naturalnych zakupionych w specjalistycznych sklepach. Pierwsze czyszczenie tymi środkami należy wykonać po 3 miesiącach użytkowania. Każde następne w odstępach 6 miesięcy.

ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI

1.Meble należy użytkować zgodnie z ich konstrukcją i przeznaczeniem. 2.Meble należy ustawiać w pomieszczeniach suchych, zamkniętych i zabezpieczonych przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Normalne warunki klimatyczne użytkowania mebli: - wilgotność względna powietrza 40-70% - temperatura 15-30 °C. 3.Mebli nie należy ustawiać w odległości mniejszej niż 1m od czynnych grzejników. 4.Polakierowane powierzchnie mebli należy chronić przed zarysowaniem i obiciem. 5.Należy unikać długotrwałego kontaktu polakierowanych powierzchni z wysokimi temperaturami i rozpuszczalnikami. Czynniki te mogą również wpłynąć na uszkodzenie powłoki lakierowanej objawiające się w postaci odbarwień i zmatowień. 6.Elementów drewnianych nie wolno czyścić środkiem w aerozolu. 7.Wszelkie zabrudzenia należy natychmiast usuwać i zakonserwować. 8.Stosować podkładki pod naczynia gorące, wilgotne oraz przy pisaniu. 9.Przynajmniej 4 razy do roku należy zakonserwować drewno pastami na bazie wosku pszczelego.

Źródło: http://www.mebledebowe.com/pl/konserwacja1.php